co zabrać na kajaki, biebrza kajaki, kajaki biebrza, spływ kajakowy biebrzą

Co zabrać na kajaki? 14 rzeczy, które musisz mieć podczas spływu kajakowego!

Spływ kajakowy to doskonała forma spędzania wolnego czasu. Jest to rozrywka dla każdego – małego i dużego, doświadczonego, ale również początkującego. Dzięki kajakom możemy poczuć prawdziwą wolność. Znaleźć się pośród szuwarów, bez dostępu do prądu, często z jedną kreską zasięgu w telefonie – tylko Ty i nieokiełznana natura.

Wielu klientów zadaje pytanie – “Co zabrać na kajaki?”. W tym krótkim poradniku przedstawimy listę 14 rzeczy, które musisz mieć, jeżeli wybierasz się na spływ kajakowy, szczególnie uwzględniając piękną rzekę Biebrzę. O tym co zabrac na kajaki przeczytacie poniżej! 🙂

1. Wygodne, sportowe ubranie

Jako, że spływy kajakowe nad Biebrzą odbywają się głównie latem najczęściej pływamy w krótkich spodenkach i koszulce. Czy jest to odpowiedni ubiór? Tak, szczególnie jeżeli wybierzemy ubrania w jasnym kolorze 🙂 Pamiętajmy jednak, że bawełniane tkaniny schną bardzo długo, dlatego warto rozważyć kupno syntetycznych, ale przewiewnych rzeczy. Nawet gdy w nich zmokniemy, z pewnością będą nas grzać. Znajdziemy je w popularnych sklepach sportowych.

2. Odpowiednie obuwie

Klapki, japonki od razu odpadają. Biebrza to nie basen, ten typ obuwia raczej nie lubi spływów kajakowych i może od nas uciec przy najbliższej okazji 😉 W takim razie w co warto zainwestować? Polecamy tzw. buty do chodzenia po wodzie. Może to wydawać się zabawne, ale wpisując tę frazę np. do wyszukiwarki Google – pojawią się oferty butów, o jakie nam chodzi. Ceny zaczynają się już od około 20 złotych, więc jak najbaridziej – warto! Tego rodzaju obuwie pozwoli na wygodne wsiadanie i wysiadanie z kajaka. Trzeba wiedzieć, że w czasie spływu kajakowego często pojawia się taka potrzeba – nie tylko podczas dopływania do brzegu.

Buty do chodzenia po wodzie

co zabrać na kajaki, co zabrać na spływ kajakowy

3. Czapka

Celujmy w zwykłą czapkę z daszkiem. Podczas spływu kajakowego doskonale ochroni ona nas przed słońcem. A w wyjątkowych przypadkach może służyć jako np. woreczek na telefon 😉

4. Krem z filtrem

Ochrona i wspomaganie opalenizny – to gwarantuje dobry krem z filtrem. Jednak jaki środek zabrać wybierając się na spływ kajakowy? Warto zaopatrzeć się w krem o ochronie powyżej 15 z oznaczeniami UVA, UVB, SPF (inne oznaczenia SPF – LSF, IP, BF, SF, FP)

5. Okulary przeciwsłoneczne

Wybierając się na kajaki nie warto inwestować w drogie, markowe okulary przeciwsłoneczne, ponieważ igrając z żywiołem jakim jest rzeka można łatwo je zniszczyć lub zgubić. Wybierając je należy zwrócić uwagę na to, aby miały one filrt UV – najlepiej kategorię 3 lub 4.

Im wyższy symbol kategorii tym mniej światła przepuszczają nasze okulary:

  • 0 – przepuszcza od 80% do 100% światła,
  • 1 – przepuszcza od 43% do 80% światła,
  • 2 – przepuszcza od 18% do 43 % światła,
  • 3 – przepuszcza od 8% do 18% światła,
  • 4 – przepuszcza od 3% do 8% światła.

6. Prowiant

Spływ kajakowy po Biebrzy kojarzy się głównie z porą letnią, dlatego warto zaopatrzeć się w jedzenie, które nie będzie się szybko psuło. Jeżeli wybraliśmy jednodniowy spływ półprodukty, które szybko podgrzejemy lub zalejemy wrzątkiem są dobrym pomysłem. Zupka chińska jedzona przez jeden dzień raczej nie powinna się znudzić.

Na dwu lub kilkudniowe spływy kajakowe dobrzeby było zaopatrzeć się, oprócz produktów instant, w batony lub owoce, które szybko dodadzą nam energii na letnie wojaże. Pieczywo i coś na kanapki również się przyda 🙂

7. Napoje

Nie zapominajmy o uzupełnianiu elektrolitów. Spływ kajakowy to wysiłek, jesteśmy często narażeni na słońce, dlatego należy pamiętać o wodzie, napojach izotonicznych i innych, najlepiej bezalkoholowych 😉

8. Pieniądze w gotówce

Z dala od dużego miasta, cywilizacji – dookoła tylko rzeka – to właśnie spływ kajakowy Biebrzą. Warto pamiętać o pieniądzach w gotówce, ponieważ ciężko będzie znaleźć bankomat wśród biebrzańskich szuwarów albo zapłacić kartą w wiejskim sklepie 😉

9. Wodoodporny case

Podobnie jak klapki, które odradzaliśmy oraz okulary przeciwsłoneczne – rzeczy elektorniczne takie jak telefon czy zegarek chętnie odpłyną, przy najbliższej możliwej okazji.

Aby zabezpieczyć się przed skutkami zalania smarphone’a należy zaopatrzeć się w wodoszczelny case (etui) lub woreczek.

Biebrza kajaki

biebrza safari, biebrza kajaki

10. Kalosze

Przydadzą się podczas poruszania się pieszo, gdy wysiądziemy z kajaka. Odradzamy jednak pływanie w kaloszach.

9. Coś na komary

W słoneczne dni komary nie będą nam doskwierać, jednak gdy naszemu spływowi towarzyszy gorsza pogoda, owady mogą nam bardzo dać się we znaki, podobnie przy wieczornym ognisku. Polecamy preparaty odstraszające komary, nie owadobójcze, ponieważ te drugie szkodzą też innym formom życia.

Spływy kajakowe po Biebrzy

biebrz kajaki, spływ kajakowy biebrza

10. Strój kąpielowy/kąpielówki

Rzeka Biebrza to idealne miejsce do letnich kąpieli, a właśnie kąpiel w pełnym słońcu, po kilku godzinach wiosłowania to idealny sposób na relaks, odpoczynek! 🙂

11. Kurtka przeciwdeszczowa

Przezorny zawsze ubezpieczony! Kiedy niespodziewanie zacznie padać, wyciągamy kurtkę przeciwdeszczową i nie musimy się o nic martwić. Taka ochrona zajmuje bardzo mało miejsca, a bardzo często się przydaje.

12. Lornetka

Nasza rzeka oferuje wspaniałe widoki. Wybierając spływ kajakowy Biebrzą będziemy mogli podziwiać bagna i rozległe tereny otwarte, a czasem dziką zwierzynę, dlatego mała, poręczna lornetka to obowiązkowy przedmiot na kajaki!

13. Mini przewodnik

Warto zaopatrzeć się w mini przewodnik, opisujący trasę spływu. Wybierając się na kajaki razem z Biebrza Safari dostajecie przewodnik oraz pełną odprawę przy mapie. Nasz gospodarz organizuje mini szkolenie przed spływem, w którym kompleksowo przekazuje informacje o wszystkim co jest przydatne podczas konkretnego spływu np. o tym gdzie robić zakupy lub gdzie nocować na trasie 🙂

14. Dobry humor 😉

Co zabrać na kajaki? Odpowiednie nastawienie! To pierwszy krok do udanego wypoczynku!

Teraz już wiesz co zabrać na kajaki – wystarczy spakować się i ruszać! Życzymy udanego wypoczynku! 🙂

Jeżeli jeszcze nie zdecydowałaś/eś się na tę formę spędzania wolnego czasu – zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą spływów kajakowych Biebrzą – kliknij tutaj! 

Zachęcamy również do polubienia naszej strony na Facebooku! Wystarczy kliknąć tutaj! 🙂